INTERRAIL


İnterrail Başlıyor...

Ben ve eşim 2011 yılında İnterrail gezisi yapmaya karar verdik. Ağustos ayında gerçekleştirdiğimiz gezimiz 21 gün sürdü ve yaşamış olduğumuz bu deneyimi burada sizlerle paylaşıp özellikle gidecek olan arkadaşlara rehber olmasını umduk.


Yaşadığımız her günü detaylı bir şekilde kaleme almaya çalıştık. Tuttuğumuz bu günlükte; tarihi yapılardan bin dokuz yüz bilmem kaçlarda neler olmuşlardan ziyade, nereye kaç para vermişiz, nerede ne sorun çıkmış karşımıza, trenler, otobüsler, oteller ve insanlar hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Her günün de ücretlenmesi tek tek yapıldığı gibi ayrıca harcama bilançoları yapıldı. Nerede ne kadar harcadığımızı tek tek günlerin en altında bulabileceğin gibi Bilanço Çizelgesinde de ayrıca ücretlendirme yapılmıştır.

Bu doğrultuda sizlerin de iyi bir bütçe oluşturacağınızı hatta gitmek istediğiniz yerler bizim rotamıza uyuyorsa, iyi de bir rota çizeceğinizi düşünmekteyiz...

Saygılarımızla

Leyla & İskender DENİZCİ

Yol Haritamız
 

Ülkeler

İtalya
Fransa
Belçika
Hollanda
Almanya-(Münih)
Avusturya
Prag
Slovakya
Almanya-(Berlin)


***Rotamız Mavi çizgilerle gösterilmiştir.

Sırt Çantanız

*** Çok kıyafet almayın derim hatta çok az alın ki oradan da birkaç bir şey almış olursunuz. İtalya ya indiğimizde işportacılarda 2-3€ idi tişörtler… (Ama turistlik yerlerde değil tabi)

*** Sırt çantası şart değil bence kaliteli bir çekçekli bavulda olur. Ama sağlamlığı önemli o takır tukur taşlarda gezerken benimkinin çekçeki elimde kaldı… J

*** Ne yaptıysam dudaklarımın parçalanmasını engelleyemedim neredeyse tüm gezi boyunca dudaklarım yara bere içindeydi, dudak için iyi bir koruyucu alın derim..

*** Bir spor ayakkabı birde sandalet aldım yanıma hatta ayakkabının içine silikon taban aldım hepsine iyi para verdim ama 8-10 saatten sonra ne giyerseniz giyin ayağınıza, topuklarınız sızlıyor yürümekten. Topuklarım çatladı simsiyah oldu geldikten sonra 1 hafta kreme yatırdım ayaklarımı. Terlik en iyisi bence

*** Kızlar özellikle yanlarına biraz kalın bir şal alsınlar… (tabi ki koyu renk) her işe yarıyor (üşüyünce kapan, kilisede kapan, parkta yere ser yat, trende üstüne ser yat, (ayrıca trenler gece çok soğuk) üstüne ört ve tişörtünü pantolonunu değiştir J )

*** Yiyecek almayın marketlerde her şey var uygun fiyatları taşımaya değmez, ama giderken yanınızda poğaça börek götürün ki sizi birkaç gün idare etsin…

*** Yanınıza su ısıtıcı ve termos alın derim çok işime yaradı çay ve kahve içtim rahatlıkla…

*** Trenlerde elektrik olduğunu söyleyenler yanılıyor, çoğu trende yok sadece yataklı vagonlarda ve kuşetli vagonlarda diğer vagonlarda sadece vagonun bir tarafında var (oda bazen) buda kullanmanızı neredeyse imkânsızlaştırıyor. Gözünü seveyim bizim trenlerin her koltukta var nerdeyse İstanbul-Ankara film izleye izleye gitmiştik biz…

*** Ya kitap alın yada gezilecek yerlerdeki detayları kağıt çıktı olarak yanınıza alın…Gezerken en azından gideceğiniz yer konusunda bilgi sahibi olursunuz ve zaman ayarlamalarını ve uzak mesafeleri düşünmüş olursunuz…


İnterrail Sonuç...

Ülkeler Kısa Kısa

İTALYA
:
Kesinlikle bir daha gideceğim en iyi gezdiğimiz ülke olmasına rağmen doyamadım…
Roma
:
Açık hava müzesi (gez gez bitmez).
Floransa
:
Vaftizhane ve Çan kulesi gibi yapı başka bir ülkede görmedim.
Venedik
:
Şart değil (abartı şehir, Avrupa’da kanalı olmayan şehir yokki…)
 
FRANSA
:
Gıcık insanların şehri, İngilizce hiçbir şey bulamazsınız, İtalya ya göre tabi ki pahalı,
Lille
:
Gittik parkta yattık
Nice
:
Gittim gezemeden geri geldim ( gidin ve denize girin bence)
Marsilya
:
Aman uzak durun (2 saat içinde kaçtık)
Paris
:
1 gün asla yetmez, 2 gün belki, 3 gün süper en yaşanası şehir (eskiden Avrupa'da Londra da yaşanır derdim, ama o zaman henüz Paris'i görmemiştim...:))))
Belçika
:
Brüksel
:
Gittim bir gece de kaldım ama gezdim sayılmaz (sakin bir şehir)
HOLLANDA
:
Brugge
:
Tablo gibi bir şehir, üzerinden insanları ve araçları alsanız hangi yüzyılda olduğunuzu anlamazsınız… Tarihi dokusunu bu denli koruyan başka bir şehir görmedim…
Amsterdam
:

Keşmekeş bir şehir, sokakta yürümeniz bile mümkün değil her an bir Bisikletin altında kalabilirsiniz. J
Hayal kırıklığına uğradığım şehirdir. Bisiklet kullanımında devrim yapmışlar, bisiklet vücutları gibi olmuş, yemek yiyebilir, telefonla kavga edebilir, çantanın içinde bir şeyler arayabilir, arkada bisiklet koltuğunda oturan bebeğinin ağzını bile silebilirler.
Almanya
:
Münih
:
English Garden parkına gidin doyasıya yemek yiyip bira için, park neymiş yeşillik nasıl olurmuş hem de şehrin ortasında onun tadına varın… Çok beğendim bu şehri rotamızda yoktu iyi ki de uğramışız diyorum…
Berlin
:

Mutlaka görün, (Berlin Duvarıyla bir tarih) ama gördüğüm onca şehirden sonra burayı farklı yapan nedir diyorum kendime…

Çek Cumhuriyeti
:
PRAG
:
Kesinlikle gidilmesi lazım, tarihi dokusu gerçekten nefis ama Brugge la yarışamaz bence :)
Avusturya
:
Viyana

:

Gitmeden önce çok araştırmamışım sanırım Viyana nın bu kadar güzel bir şehir olabileceğini düşünmemiştim. Tüm şehirleri düşününce en temiz en düzenli en sakin şehirdi. İçindeki yapılarında Roma dan eksik kalır yanı yok, Viyana ya bir gün yetmez tekrar gideceğim mutlaka!
Slovakya
:
Bratislava

:

Küçücük bir köy sakın ola gitmeyin, giderseniz de tüm öküzlerin orada olduğunu unutmayın!

Otel Detayları

Baştan belirteyim biz karı-koca gittiğimiz için kalabalık odalarda hiç kalmadık aslında bizim kaldıklarımız genelde Hotel di ve çok rahat ettim, birkaç kişilik odalarda ben kesinlikle kalamazdım bunu da anladım zaten çok yorgun halsiz oluyorsunuz odaya gelip yayılıyorsunuz çantaları oradan oraya savuruyorsun birileri odada olunca nasıl olurdu hiç merak etmiyorum :))

120.00 € AELIUS ROMA INN ROMA (2 gece 2 kişi fiyatı) (Şiddetle tavsiye ediyorum,içinde banyo duş tertemiz ışıl ışıl, buzdolapı, kasa, tv, laptop var kahvaltı var otel konumuda çok iyi)
52.00 € FLORANSA HOTEL ETRUSCA (1 gece 2 kişi fiyatı) (fena değil banyo wc dışarıda, kahvaltı yok ama kadın çok yardımcı oldu, birde konumu da çok iyi diyebilirim)
52.00 € VENEDİK HOTEL ALEX (1 gece 2 kişi fiyatı) (iğrenç, cadı kadının teki işletiyor kötü oda eskimiş herşey, banyo wc dışarıda)
150.00 € PARİS HOTEL DU MIDI PARIS (2 gece 2 kişi fiyatı) (iyiydi bir gece yarısı çaresizdik ve daldık içeri ama Paris için ücret iyi bence, birde otelin konumu süperdi)
39.00 € BRUKSEL IRIS OTEL BRUKSEL (1 gece 2 kişi fiyatı) (Otel iyiydi de, fakat aceleye geldi otel ayarlamamız sadece bu otel in yeri çok uzaktı tüm gezi boyunca bence kalınmaz)
63.00 € BRUGGE HOTEL I CHINEES RESTA BRUGGE (1 gece 2 kişi fiyatı)(Otelin konumu çok iyi kahvaltısı iyi odası tertemiz ama interneti yoktu)
74.63 € AMSTERDAM Hotel Cordial BV AMSTERDAM (1 gece 2 kişi fiyatı) (Otelin yeri süper, odaları çok eski, kahvaltı güzel ama biz oda da kalmayı bir gece daha uzatınca adi herif bizden 95€ istedi bizde mecbur kaldık verdik, yani 1 gece 75€ 2. gece 95€ ya kalmış olduk.
168 TL PRAG RESIDENCE VERON PRAHA (1 gece 2 kişi fiyatı, süit oda) (Bunu da Prag da girdik bir internet cafeye oradan ayarladık, yeri iyi kahvaltı iyi otel odası zaten süit şeklindeymiş dibimiz düştü kaldığımız en iyi yer)
35 € BERLİN Hotel Berolina an der Gedächtniskirche (1 gece 2 kişi fiyatı) (Otel konumu süper odası rahat ferah tavsiye ederim, fark ettiyseniz kaldığımız en iyi fiyat zaten)

Otel durumları bu şekilde 21 günde 13 gün otel kullanmışız...

Şehirlerarası Tren Ulaşım Detayları

En başta şunu belirteyim, geziye eğer İtalya'dan başlayacaksanız, Tren konusunda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. İtalya'da trenler gerçekten kötü ama İtalya'yı geçtikten sonra öyle trenlere bir daha rastlamazsınız...

İtalya trenleri genelde çok kötü, Banliyo trenleri iyi fakat şehirler arası trenler berbat, İtalya'da trenler yavaş olduğu için gece yolculuğu bu ülkede düşünülebilir...(Gece trenlerinde bilet kontrol 2 kez yapılıyor.)
Fransa'ya gelince trenleri hemen fark ediyorsunuz, gayet iyi trenler, ferah, konforlu ve hızlı... (bu bazen dez avantaj olabilir gideceğiniz yer en fazla üç saat sürüyor, Fransa'da geceyi trende geçiremezsiniz planı ona göre yapın...)
Amsterdam, Münih gece treni tavsiye ederiz biraz pahalı ama güzel bir uyku çekersiniz... Eğer param yok derseniz koltukta alabilirsiniz. Sonuçta trenler gayet konforlu ...
Şehir içi Ulaşım Detayları
İtalya trenleri genelde çok kötü...
Gece trenlerinde bilet kontrol 2 kez yapılıyor....
 
Roma
:
Şehir içi ulaşımda otobüs kullanın bedava binin inin
Floransa
:
Otobüs kullanın bedava binin inin
Paris
:
Kesinlikle metro kullanın bir bilet alıp 2 kişi geçmeyi deneyin
Brüksel
:
Metro kullanın bir bilet alıp 2 kişi geçmeyi deneyin
Amsterdam
:
Tramvay a biletsiz binmeyin 25€ ceza keserler o ara kaçın (en iyi denetleme sistemi burada göz açtırmıyorlar kimseye)
Brugge
:
Hiç bir şeye binmeye gerek yok ama istasyondan şehir içi otobüse 1,20€ ödeyin…
Viyana
:
Her şey bedava metro, otobüs, tramvay in bin, in bin…
Münih
:
Otobüsler bedava in bin, in bin…
Berlin
:
Genelde herkes bilet okutuyor. Bizde günlük bilet aldık ama havaalanına kadar hiç kontrol olmadı size kalmış…
Prag
:
Atlayın Tramvaya bedava nasıl olsa
Bratislava
:
Atlayın Tramvaya Otobüse kimse bir şey sormaz, sorarlarsa çakın suratına iki tane şoförün, Leyla Abla dan deyin…
Roma
:
Şehir içi ulaşımda otobüs kullanın bedava binin inin
Floransa
:
Otobüs kullanın bedava binin inin
Paris
:
Kesinlikle metro kullanın bir bilet alıp 2 kişi geçmeyi deneyin
Brüksel
:
Metro kullanın bir bilet alıp 2 kişi geçmeyi deneyin
Amsterdam
:
Tramvay a biletsiz binmeyin 25€ ceza keserler o ara kaçın (en iyi denetleme sistemi burada göz açtırmıyorlar kimseye)
Brugge
:
Hiç bir şeye binmeye gerek yok ama istasyondan şehir içi otobüse 1,20€ ödeyin…
Viyana
:
Her şey bedava metro, otobüs, tramvay in bin, in bin…
Münih

:
Otobüsler bedava in bin, in bin…
Berlin

:
Genelde herkes bilet okutuyor. Bizde günlük bilet aldık ama havaalanına kadar hiç kontrol olmadı size kalmış…
Prag
:
Atlayın Tramvaya bedava nasıl olsa
Bratislava

:
Atlayın Tramvaya Otobüse kimse bir şey sormaz, sorarlarsa çakın suratına iki tane şoförün, Leyla Abla dan deyin…


Bütçe Tablosu


 
 Bütçe Detaylandırma
Hoteller
Tutar
Gün
Supplament
Tutar
Yemek
Su
roma
128
2
venedik-floransa
20
415 €
30 €
venedik
52
1
floransa-paris
36
1.038 TL
150 TL
floransa
52
1
paris-brüksel
68
paris
150
2
brüksel-amsterdam
61
WC
Eğlence
brüksel
39
1
amsterdam-münih
6
12 €
151 €
brugge
63
1
münih-viyana
10
30 TL
378 TL
amsterdam
162
2
bratislava-berlin
10
prag
70
1
bratislava-berlin/ceza
39
Alışveriş
Emanet
bratislava
42
1
Toplam Tutar €
250
276 €
13 €
berlin
35
1
Toplam Tutar
625 TL
689 TL
33 TL
Toplam Tutar €
793
13
Toplam Tutar
1.982 TL
Şehir içi ulaşım
49 €
122 TL
Genel Toplam
1.989 €
5.047 TL